تیر ۲۱, ۱۳۹۹

ایمیل: info@SaharArjmand.com
sale no mobarak
 

درس پرسیدن معلم در کلاس

چگونه در کلاس درس بپرسیم
توی کلاس درس هستیم و یک مبحث کوچک را آموزش دادیم و حالا چند تا سوال می پرسیم تا متوجه شویم اوضاع کلاس در چه حالی هست و آیا دانش‌آموزان متوجه درس و مبحث آموزش داده شده هستند یا خیر.به محض اینکه سوال می پرسیم تعدادی از دانش آموزان دست خود را بالا می برند تا جواب را بدهند .گاهی بدون اجازه خیلی سریع هم زمان با هم با سر و صدای زیادی جواب سوال را می گویند و یا مدام می گویند که خانم ،آقا ما بگیم و خیلی تلاش می کنند که توجه ما را به هر شکلی شده به خودشان جلب کنند تا جواب سوال را بگویند. از یک طرف هم دانش اموزانی هستند که ممکن است خجالتی و کم حرف باشند و این همه شور و هیجان نداشته باشند و یا اصلا درس را درست متوجه نشده اند که بخواهند جواب سوال را بدهند و یا می دادند ولی خیلی علاقه ای به داوطلب شدن و شرکت در یک فعالیت را ندارند مگر اینکه خود ما از آنها بخواهیم که جواب سوال را بدهند.
حالا با این شرایط چه کار می کنیم !!!!! از چه کسی بپرسیم و چطوری بپرسیم که هم این همه سر و صدا و همهمه در کلاس نباشد و هم اینکه همه دانش‌آموزان ارزیابی بشوند نه فقط افراد داوطلب .
این جا یک سیستم پرسش و پاسخ می تواند به ما کمک کنه یک ارزیابی دقیق تر ازینکه آیا دانش آموزان درس را متوجه شده اند داشته باشیم و این سیستم باعث میشود که دیگر دانش آموزی نتوانند خودش را از چشم معلم پنهان کند و یک گوشه ساکت و آرام بنشیند و به حاشیه کلاس رانده بشوند و در عالم خودش سیر کند و توجه ای به کلاس و آموزش نداشته باشد بلکه همه دانش آموزان می داند که باید توجه کافی به درس داشته باشند چون پرسش و پاسخ از طریق یک سیستم خاص انجام میشود  و قرار نیست یک تعداد داوطلب این کار را انجام دهند و آنها با خیال راحت فقط روی صندلی بنشیند تا کار تمام شود.
حالا این سیستم پرسش و پاسخ چگونه است
این یک سیستم پرسش و پاسخ به صورت تصادفی است که ما می توانیم طبق آن از دانش آموزان پرسش کنیم.
۱٫ می توانید اسم دانش آموزان را روی برگه های کاغذ بنویسید و تا بزنید و آنها را داخل یک جعبه یا چیز دیگری نگه داری کنید و هر بار که قرار است سوال بپرسید ااستفاده کنید.
۲٫ می توانید روی چوب های کوچکی( که شبیه چوب بستی هستند و در مطب پزشکان وجود دارند )استفاده کنید .اسم هر دانش آموز را روی آن بنویسید و آن ها را داخل یک لیوان بریزید و همیشه روی میز خودتان داشته باشید و به صورت تصادفی اسم دانش آموزان را صدا بزنید.
۳٫ می توانید به هر دانش آموز یک شماره بدهید و از روش های بالا برای صدا کردن استفاده کنیدو یک جدول درست کنید ،داخل یک کاور نایلونی بزارید و روی دیوار بچسبانید و هر بار که یک شماره را اعلام کردید جلوی آن شماره با ماژیک یک علامت بزنید وقتی جدول پر شد دوباره پاک کنید و استفاده کنید.
مزایای استفاده از این طور روش ها این است که
• دانش آموزان می دانند که هر چند دقیقه در کلاس این کار در حین تدریس انجام می‌شود و فقط افراد داوطلب نیستید که می توانند شرکت کنند.
• ما به عنوان مدرس بهتر می توانیم سطح درک و یادگیری را در کلاس ارزیابی کنیم .
• دانش آموزان خجالتی و کم حرف به حاشیه رانده نمی شوند و مورد توجه قرار می گیرند .
نکته:
از این سیستم به دو صورت می توان استفاده کرد.
اما یک اسم را انتخاب می کنیم و بعد سوال را مطرح می کنیم .که این باعث می شود استرس به دانش آموزان خیلی کمتر وارد شود و باعث ایجاد یک حس خوب در کلاس و بین مدرس و دانش آموز میشود.
اول سوال را می خوانیم بعد اسم را می گوییم.این کار شاید جذابیت خاصی برای عده ای داشته باشد ولی ممکن است حس غافلگیری و استرس بیشتری در تعدادی از دانش آموزان ایجاد کند.اگر از این روش استفاده می شود باید به دانش آموزان فرصت فکر کردن بدهیم.سوال را مطرح کنیم با توجه به سختی و آسانی سوال زمان برای فکر کردن بدهیم و حالا اسم یک نفر را انتخاب کنیم. این احترام به حقوق دانش آموزان است که فرصت کافی برای انجام کاری دارند و قرار نیست مچ آنها گرفته شود.

و البته گاهی هم می توانیم از افراد داوطلب استفاده کنیم تا موضوع مرور شود و دانش آموزان فرصت کافی برای فکر کردن و یادگیری بیشتر داشته باشند و فرصت دارند که پاسخ های مختلف را بشنوند و یاد بگیرند و نگرانی آنها بسیار کمتر می شود که ممکن است جواب را بلد نباشند و دچار احساس ناکامی در کلاس شوند.بعد از این مرحله حالا می توان از سیستم پرسش و پاسخ تصادفی استفاده کرد.


همیشه یادمان باشد که هدف ما ایجاد آرامش و حس خوب یادگیری در کلاس است


نکته
اگر از دانش آموزی سوالی پرسیده شد و بلد نبود باید خیلی مراقب باشیم حس شرمندگی و خجالت در او ایجاد نشود. چون در مقابل یک جمع ایستاده و توجه همه به اوست.می توانیم با یک توصیح کوتاه او را راهنمایی کنیم تا بتواند فرایند پرسش و پاسخ را بهتر طی کند و بعد از کمی توصیح از طرف ما به عنوان مدرس و دانش آموزان او بتواند جواب سوال را بدهد.
جمع بندی.
فرایند پرسش و پاسخ یک فرایند خیلی مهم در کلاس است که باید به آن خیلی توجه شود .شیوه ای که در این مقاله به آن اشاره شد برای مواقعی هست که مدرس تصمیم می گیرد که گاهی بهتر است پرسش و پاسخ به صورت انفرادی باشد .زیرا به صورت کلی بهتر است این کار را به صورت گروهی انجام دهیم تا در یک زمان محدود همه دانش آموزان وارد فرایند پرسش و پاسخ شوند که مزایای بسیار زیادی دارد که در مقاله بعدی در مورد آن توضیح خواهم داد.
حالا نوبت شماست
به این فکر کنید که به غیر از روشی من پیشنهاد دادم از چه شیوه ای برای یک سیستم پرسش و پاسخ تصادفی می توانید در کلاس خود استفاده کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *