تیر ۲۱, ۱۳۹۹

ایمیل: info@SaharArjmand.com
sale no mobarak
 

۷ روش ديگر برای ترغیب زبان اموزان به صحبت کردن در کلاس(قسمت دوم)

۷ روش ديگر برای ترغیب زبان اموزان به صحبت کردن در کلاس(قسمت دوم)

در مقاله قبلي ۷ روش را توضيح داديم كه چگونه زبان اموزان را ترغيب به صحبت  كنيم و هچين در اين مورد صحبت كرديم كه چه دلايلي وجود دارد كه زبان اموزان تمايل دارند از زبان مادري استفاده مي كنند كه پيشنهاد ميكنم اين مقاله را حتما قبل خواندن مطالبي كه در ادامه بيان ميشود مطالعه كنيد

۷.وقتی انگلیسی صحبت میکنند نشان دهید که خیلی خوش حال شده آید. گاهی حتی اغراق آمیز. و نشان دهید که چقدر هیجان زده می شوید وقتی میبینید آنها این کار را انجام میدهند.

۸.زمانی که زبان مادری استفاده میکنند می توانید نشان دهید که این کار شما را غمگين میکنند .نه اینکه شما را عصبانی ,کلافه و بی حوصله مي كند . خود من گاهی روی تخته یک صورتک غمگین می کشم تا احساسم را نشان دهم .و خیلی در مورد حسم صحبت نمی کنم .فقط توجه آنها را به آن شکلک جلب میکنم.و بر عکس وقتی خوش حالم از یک صورتک خوش حال استفاده میکنم.

۹.با دادن کارت آنها را تشویق کنید.کارت های زیادی به رنگ سبز تهیه کنید .هر بار که دانش آموزی تلاش میکند که به زبان انگلیسی منظور خود را بیان کند و با دیگران ارتباط برقرار کند به او یک کارت بدهید .و در آخر تعداد کارت ها را بشمارید و به آنها امتیاز بدهید. می توانید برای جملات بلندتر و یا برای مدت زمان بیشتر کارت هایی با رنگ های متفاوت بدهید با ارزش های متفاوت تر

۱۰.از p card  استفاده کنید.هر زمان دانش آموزی از زبان مادری استفاده کرد آن کارت را به او میدهید .و اگر دانش آموز دیگری این کار را انجام داد دانش آموز اول کارت را به اومیدهد و این کار همین طور دست به دست می چرخد و برای مثال بعد از ده دقیقه كارت به دست هر كسي افتاد بايد به عنوان جريمه كاري انجام دهد دقت كنيد اين جريمه رنجش ايجاد نكند و جنبه سرگرمي داشته باشد.

زبان اموزان تا جایی که امکان دارد باید تلاش کنند که این کارت را دریافت نکنند و یا در دست خود نگه ندارند.مراقب باشید که گاهی دانش آموزان ممکن است از روی عمد شروع کنند به استفاده از زبان مادری که دوستان خود را اذیت کنند و یا شیطنت کنند.با توجه به روحیه و سن و سال آنها می توانید  تصميم بگيريد كه ايا این کار را انجام دهید يا خير.

۱۱.زمان های مرده را در کلاس مشخص کنید و برای آن زمان ها فعالیت هایی را در نظر بگرید.برای مثال از قبل در منزل کارت های کوچکی را آماده کنید که روی آن یک فعالیت کوچک نوشته شده باشد. برای مثال یک سوال،یک جای خالی،یک لغت بهم ریخته، یک جواب که باید سوالش ساخته شود،یک شعر نیمه تمام ،نام بردن چند شغل یا صفت برای مثال . همیشه باید آنها کاری برای انجام دادن داشته باشند. وقتی تکلیف خود را زودتر انجام دادن می توانند یک یا چند کارت را انتخاب کنند و فعالیت روی آن را انجام دهند .حتی این کار را به عنوان یک امتیاز در نظر بگیرید و حتي نمره ای را می توان به آن اختصاص داد تا دیگران هم ترغیب شوند.

۱۲. دستور العمل های بازی ها ،فعالیت ها را کاملا واضح بیان کنید و مطمعن شوید که کاملا متوجه درخواست شما شده اند .حتما یکبار ان فعاليت و بازي را به صورت امتحانی با یکی از دانش‌آموزان انجام دهید و یا خودتان یک یا چند نمونه از تمرین را انجام دهید تا کاملا برایشان شفاف شود.در غيراین صورت به دلیل متوجه نشدن صحبت هاي شما و در ادامه ان داشتن استرس ,شروع میکنند به استفاده از زبان مادری , صحبت کردن  و سوال كردن از يك ديگر.

۱۳.صحبت کردن را می توان جذاب کرد.برای مثال از مسابقه مارتن استفاده کنید.موضوعی را مطرح کنید و یا دانش آموزان را گروه گروه کنید و بخواهید در مورد یک تصویر صحبت کنند.قبل از شروع به آنها زمان بدهید که تمرین کنند .حالا باید برای مثال يك دقیقه بی وقفه صحبت کنند و فقط سه ثانیه می توانند مکث کنند در غیر این صورت از مارتن عقب می مانند.در کلاس حرکت کنید و گروه ها را مشاهده کنید و سعی کنید داوری کنید ولی خیلی هم سخت گیر نباشید. هرگز برآیم اتفاق نیافتاده که این مسابقه را برگزار کنم و جذابيت نداشته باشه به خصوص که فقط سه ثانیه می توانند مكث کنند.این کار توانایی آنها را به چالش می کشد و صحبت کردن وسیله ای می باشد برای ابراز وجود توانایی آنهابه همين دليل ترغيب مي شوند از زبان انگليسي استفاده كنند.در حقيقت زبان انگليسي يك ابزار مي شود براي كمك به زبان اموزان كه بتوانند توانمندي هاي خود را نشان دهند.


حالا كمي فكر كنيم كه چگونه مي توان گاهي اوقات كلاس مكاني براي برجسته كردن توانمندي ها و نقاط قوت افراد باشد و اينكه از بودن با ما و حضور در كلاس احساس خوبي بگيرند


۱۴. کلمات و جملات و عبارات مخصوص به کلاس(class room language )را حتما در اختیار آنها قرار بدهیم .و آنها را تمرین کنیم . هر جلسه روی یک یا چند جمله تمرکز کنیم و با تشویق کاری کنیم که ترغیب بشنوند از آنها در کلاس استفاده کنند.سعی کنید این هدف قابل دسترسی باشد .براي سطح های پایینتر خیلی سختگیرانه عمل نکنید. چند جمله را انتخاب کنید که آن را بیشتر در کلاس استفاده کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *