تیر ۲۱, ۱۳۹۹

ایمیل: info@SaharArjmand.com
sale no mobarak
 

چگونه با مشکلات رفتاری بچه ها در کلاس برخورد کنیم؟

چگونه با مشکلات رفتاری بچه ها در کلاس برخورد کنیم؟

معمولا رفتارهایی که دانش آموزان یا کلا آدم ها از خود بروز می دهند سرچشمه از یک سری احساسات و افکار آنها است . ما به مرور زمان و یا کسب تجربه یاد گرفتیم در شرایط مختلف چه واکنشی را نشان دهیم .گاهی این رفتار ها آگاهانه است و گاهی نا آگاهانه .


معمولا رفتار هایی که دانش‌آموزان ازخود در کلاس بروز می دهند از‌ این احساسات ناشی‌‌میشه:

۱.نیاز به توجه
۲.اجتناب از انجام کاری
۳.استفاده از قدرت
۴. گرفتن انتقام از دیگران یا حتی شما.خیلی مهم است که شما به عنوان یک معلم در مقابل این رفتارها چه واکنشی نشان دهید.
حرف زدن بچه ها با هم دیگه سر کلاس ممکنه به دلیل جلب توجه شما و یا دیگران باشه و یا زیر پا زدن یک دانش‌آموز به دوستش به دلیل نشان دادن حس برتری و یا انتقام باشه.پس‌ شما به عنوان یک معلم دو نوع عکس‌العمل نشان میدهید.

چگونه عکس‌العملی باید نشان بدهم؟
وقتی رفتار های بچه ها طوری هست که به دیگران آسیب می زنند ،در امر آموزش اختلال ایجاد می کنند، رفتار هایی که امکان داره به سرعت به دیگران سرایت کنه و یا رفتارهای بدی که به صورت یک الگو در کلاس در آمده مداخله سریع شما در این جا نیاز است معمولا این رفتارها .
در‌مورد رفتار هایی که به دلیل جلب توجه و اجتناب از انجام کاری است مثل مدام از کسی شکایت کردن حرف زدن بی موقع خوابیدن سر کلاس و رفتارهایی که از این قبیل شما لازم نیست خیلی وارد جریان شوید و عکس‌العمل شدید نشان دهید .بهتر است که وقت لازم برای این موصوع بزارید و زمانی رو مشخص کنید تا با دانش‌آموز صحبت کنید.در همون موقع شاید فقط یک تدکر کافی باشه تا اینکه شما فرصت کافی داشته باشید تا موصوع را بررسی کنید.

دقت کنید هدف از مداخله و حل و فصل مشکل این است که بچه ها‌سریع تر به امر آموزش و یادگیری برگردند و سریع وارد این چرخه بشوند.

چه عکس العمل هایی را می‌توانم در کلاس استفاده کنم؟
پیشنهادها یی به شما میدهیم تا به شما کمک کنه رفتار های نامناسب دانش آموزان را بهتر مدیریت کنید تا در امر آموزش اختلال ایجاد نشه و اگر شد شما سریع کلاس را به حالت اول برگرداند

 به دانش‌آموزان نزدیک بشید.این امر باعث میشه بچه ها دوباره مشغول کار خودشان بشوند. البته در مورد رفتارها یی مثل حرف زدن و از این قبیل
 یک پیام بفرستید. با بلند کردن صدای خودتان.ساکت شده‌ ناگهانی،نگاه کردن با مکث و نسبتا طولانی و یک ژست خاص مثل دست به سینه ایستادن… این کار باعث میشه بچه ها متوقف بشوند ودوباره وارد چرخه آموزش بشوند.
 فعالیت در حال اجرا می تواند با یک فعالیت دیگر جایگزین شود.مثلا دانش‌آموزی که سرش رو روی میز قرار میدهد و می‌خوابد‌.شما می‌توانید فعالیت انفرادی رو تبدیل به یک فعالیت گروهی کنید تا مانع از سرایت این رفتار به دیگران شوید
 می توانیدونی دانش‌آموزان را تغییر دهید.وقتی بچه مدام صحبت می کنند و این کار باعث میشه تمرکز بقیه بهم بریزد.
 گاهی نادیده بگیرید . همیشه هم لازم نیست شما واکنش نشان دهید اگر رفتاری هست که پر خطر و آسیب رسان نیست و یا تمرکز و توجه دیگران را بهم نمیزند. مثل طرز نشستن یک دانش‌آموز یا مزه پراکنی های آنها .به دلیل نگرفتن توجه خاص شما خود به خود دانش آموز آن رفتار رو کمتر از خود نشان میدهد.

 حذف توجه و پاداش برای کوتاه مدت.گاهی می توانید دانش آموز را از ان حروم کنید .از گرفتن پاداش و یا یک رفتار خاص از جانب خودتان که بچه ها دوست دارن و یا یک امتیاز خاص.فقط دقت کنید که کاملا مشخص کنید زمان این محرومیت چقدر است.و دقت کنید این رفتار ممکنه روی رابطه شما و دانش‌آموزان تاثیر بگذارد پس دقت کنید

 جداشدن دانش‌آموز از دیگران.می توانید‌قسمتس از کلاس را مشخص کنید.یک گوشه خاص و یک صندلی خاص. در صورت بروز بد رفتاری و یا رفتار هایی که آموزش را تحت تاثیر قرار میدهد دانش‌آموز به آن قسمت می رود و برای مدتی آن جا می نشیند.می‌توناید توصیح دهید که این تنبیه نیست بلکه آن جا یک جزیره است و شما آن جا میروید تا احساس بهتری پیدا کنید و هر وقت احساس خشم ،عمل و ناراحتی شما برطرف شد می توانید دوباره به صندلی خود برگردید. به دانش‌آموزان آموزش‌دیده این قسمت جایی است بچه ها فکر می‌کنند.

 از تمام حواس بچه ها استفاده کنید تا متوجه رفتار بد خود شوند از تکنیک آدمک استفاده کنید.یک آدمک را برش بدهید از یک نخ آویزان کنید بعد آن را کمی ‌مچاله کنید به بچه ها نشان دهید هنگامی که رفتار بد و یا حرف بدی میزنند این اتفاق می افتد و حالا از بچه ها بخواهید از آدمک عذر خواهی کنند و دوباره آدمک را صاف کنید بچه ها می بیند که آدم صاف شده اما‌چروک هایی روی آن هست و این نتیجه حرف و رفتار بد آنها بوده .بار ها و با رها حس دیداری بچه ها را درگیر این آدم کنید در طول کلاس تا مرور متوجه بشوند که گاهی رفتار های آن دوستانشان را ناراحت می کنند و یا دلخور و آموزش و یاد گیری یک امر اجتماعی است.

 بچه ها را تا حد امکان ارسال کلاس بیرون نکنید.دقت کنید هدف آموزش است و این امر باعث میشه دانش آموز بخشی از آموزش را از دست میدهد.

 در موارد حاد‌ می توانید با والدین صحبت کنید.برای این کار حتما وقت بگذارید و اصلا فکر نکنید وقت خود را تلف کرده اید. والدین حتما برای کار شما ارزش قایل خواهد شد و ریشه بسیاری از مشکلات رفتاری دانش آموزان مشخص می شود.

 با مدیر آموزشگاه و یا مدرسه در مورد بعضی از رفتارهایی خاص حتما صحبت کنید.به خصوص رفتارهایی خشونت آمیز و آسیب رسان.همیسه سعی نکید که خودتان مشکل را حل کنید .حتما از اولیایی مدرسه و آموزشگاه کمک بگیرید. 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *