تیر ۲۱, ۱۳۹۹

ایمیل: info@SaharArjmand.com
sale no mobarak
 

چگونه تدریس موفقی داشته باشیم؟

 

 

چگونه تدریس موفقی داشته باشیم؟

یک تدریس موفق زمانی اتفاق می افتد که معلم بتواند خیلی آرام و آهسته و به تدریج از طریق یک برنامه مشخص و حساب شده از دانش آموز بودن به سمت دانش جو بودن ببرید دریابان هر‌جلسه از کلاس خود و آهسته دانش آموزان مستقل شوند و بتوانند آموزشی را که میبینند به تنهایی و با کرمان کیفیتی که شما در نطر دارید انجام دهند.
مهم نیست شما چه چیزی را آموزش می دهید .آیا شما یک معلم زبان هستی،ریاضی،ادبیات،عکاسی،سفالگری یا کامپیوتر. اگر‌می‌خواهید تدریس موفقی داشته باشید باید حتما دقت کنید که مراحل آموزش را رعایت کنید. ۵ راه بسیار کاربردی و ساده اما کلیدی وجود دارد برای اینکه شما بتوانید شاگردان را درگیر امر آموزش کنید و اینکه در کلاس با دیگران تعامل داشته باشند و در نهایت شما تدریس موفقی داشته باشید.


آموزش موفق از طریق ایجاد فضای مسعولیت پذیری و استقلال


مرحله اول:هدف درس را ا مشخص کنید.

قبل تدریس کاملا هدف و خروجی آموزش خود را مشخص کنید.ابنکه بعد از تدریس شما دانش آموزان دقیقا چه مهارتی را قرار است یاد بگیرند و آن ها چه انتظاری دارید.ایا قرار است مسئله ریاصی را حل کنند. یا مثلا اگر معلم زبان هستید ابا قرار است معنی لعت یاد بگیرند یا جمله یازی کنند ،سخنرانی کنند یا خلاصه داستانی را بگویند یا اگر شما عکاسی یا فتو شاپمشخص کنید که دقیقا بعد از آموزش شما شاگردان چه کاری را باید قادر باشند انجام دهند.
این موصوع بسیار ساده است اما متاسفانه خیلی از معلمان اهداف خود را مشخص نمی کنند. و این موصوع را جدی نمی گیرد.این کلید طلایی در امر آموزش است.
نکته مهم دیگر این است که در ابتدای شروع درس‌ هدف نهایی از این درس را به شاگردان بگویید.تا بدانند در پایان قرار است چه مطلبی رو یاد بگیرند و چه مهارتی را به دست خواهند آورد.
حل مسئله ریاضی یا شیمی .یک گرامر جدیدتر در زبان انگلیسی که بتوانند در مورد زمان گدشته صحبت کنند ،قوانین نگارش ،ترجمه متن عربی ،م رسم یک نمودار در اکسل.این ها مثالهایی از مطالب آموزشی است و اصلا مهم نیست شما چه چیزی درست میدهید.این کار باعث میشود تدریس موفق تری داشته باشید.
مرحله دوم: مدلسازی کنید .

بعد از گفتن هدف درس در حالی توجه شاگردان به شما است آنچه را که ببان می کنید و به زبان می آورید دقیقا اجرا کنید ،بنویسید،نمایش دهید و یا آزمایش کنید.گاهی لازم است چندین بار آموزش را تکرار کنید .در هر مرحله شاگردان سوالاتی می پرسند.سوال ها را پاسخ دهید تا وقتی که مطمئن شوید همه شاگردان درک درستی از آموزش شما داشته اند و مطلب را کامل یاد گرفته اند.

مرحله سوم . دانش آموزان با همکاری و کمک شما یاد می گیرند.
این مرحله بسیار مهم و کلیدی است و اگر به این مرحله توجه نکنید و آن را نادیده بگیرید مطمین باشید در امر آموزش شما مشکل و ناکامی پیش خواهد آمد و نتیجه نهایی چیزی نیست که شما انتظار دارید. پس حتما با حوصله این کار را انجام دهید.
در این مرحله شما شاگردان را در گروه های دو نفره یا تکی یا گروه های کوچک بسته به تصمیم خودتان و موضوع آموزش قرار دهید.از شاگردان بخواهید که تمرینی بر اساس آموزش شما انجام دهند. شما باید تمام گروه ها و دانش‌آموزان را مشاهده کنید و تک تک بررسی کنید و به آنها کمک کنید تا بتوانند کاری که شما خواسته آید انجام دهند. سعی کنید هنگام کمک کردن جواب را مستقیم نگویید یا دوباره آموزش ناهید. اولین کاری که می کنید این است که اول سر نخ بدهید،تا آنها مجبور شوند فکر کنند و تجزیه تحلیل کنند تا خودشان تشخیص دهند که الان باید دقیقا چه کاری انجام دهند اگر‌ موفق نشدند شما دوباره آموزش خود را برای آن گروه یا آن دانش آموز تکرار کنید.
دقت کنید که یکبار سریع کل کلاس را بررسی کنید اگر تعداد کسانی که نیاز به کمک دارن پس احتمالا شما باید یکبار دیگر آموزش را تکرار کنید .)در مقاله های بعد توصیح خواهیم داد که چگونه متوجه بشویم که همه دانش‌آموزان مطلب را در ابتدا یاد گرفته اند یا خیر(پسر.

مرحله چهارم. یادگیری گروهی :
در این مرحله شما به عنوان معلم کنار می کشید و کمک مستقیم مانند مرحله اول نمی دهید .دانش‌آموزان را در گروه های کوچک قرار دهید یا دو نفره و تاکید کنید که تمام اعضای گروه باید روی مطلب تسلط داشته باشند و گروهی کارش ارزشمند هست که بتوانند به هم دیگر کمک کنند تا مطلب را یاد بگیرند.
این کار باعث میشود بچه ها احساس اعتماد به هم را داشته باشند و حس استقلال را تجربه کنند .نطر بدهند مخالفت و یا موافق کنند با دوستان خود و با هم به نتیجه برسند.اسکالات یک دیگر را اصلاح کنند و این روحیه کار گروهی را در دانس‌اموزان تقویت می کند.
در ایران معمولا معلم ها از این کار پرهیز می کنند تا دانش‌آموزان روحیه فعالیت هایم وهی را ندارن و یا کمتر دارن که این کار منجر به بی نظمی و یا جر و بحث‌می شود.
اگر می‌خواهید تدریس موفقی داشته باشید باید این مورد را بپذیرید و صبور باشید چون کار شما در نهایت با دیگران متفاوت خواهد بود.

مرحله پنجم.انجام کار به صورت انفرادی:
این آخرین مرحله است.تا این جا دانس‌اموزان از سه روش توانسته اند مطلب آموزش داده شده را تمرین کنند به صورت انفرادی گروهی و آموزش مستقیم شما.
حالا از آنها می خواهید به تنهایی تمرین خواسته شده را انجام دهند .این در حقیقت همان مشق شب و یا تکلیف خانه است که قرار است خود دانش‌آموز آن را انجام دهد.تا در نهایت دوباره توسط شما بررسی شود.
اگر فرصت دارید خیلی بهتر است که از آنها بخواهید بخشی از تمرین را در کلاس انجام دهند تا باز هم‌سما بتوانید آنها را بررسی کنید و اگر‌ باز هم نیازی هست شما به آنها کمک کنید.در این مرحله بیشتر اکثریت دانش‌آموزان به تنهایی قادر هستید که خودشان تکلیف خواسته شده را درست انجام دهند و شما در این مرحله می‌توانید دانش‌آموزانی را هنوز مشکل دارند شناسایی کنید و برای آنها تصمیماتی بگیرید
به یاد داشته باشید تدریس شغلی است که نیاز دارد مدام در کلاس حضور داشته باشید و در کلاس حرکت کنید و کار دانش‌آموزان را بررسی کنید نه آینه فقط پشت میز بنشینید و از دور این کار را انجام دهید.نکته های بالا به ساده به نطر می ایند اما بسیار کلیدی و مهم هستند. در این صورت است که شما می توانید یک تدریس موفق داشته باشید و یک معلم متفاوت در زمینه کاری خود.


خلاصه مراحل:
۱.خودتان به تنهایی آموزش دهید و اجرا کنبید
۲.شما به همراه دانش‌آموزان کار کنید.
۳.دانش‌اموزان را در گروه قرار دهید تا با دوستان خود یاد بگیرند.
۴.دانش آموزان به تنهایی تکلیف خود را انجام می‌دهند.


درباره نویسنده

مطالب مرتبط

3 نظر

  1. ريحون

    سلام و وقت بخير
    استاد عزيز و بزرگوار تا به امروز از مطالب سايت شما و همچنين از كتاب ارزشمندتان بسيار استفاده كرده ام. برايتان آرزوي موفقيت روزافزون را دارم. سربلند باشيد

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *