تیر ۲۱, ۱۳۹۹

ایمیل: info@SaharArjmand.com
sale no mobarak
 

چه کار کنیم زبان آموزان کمتر از زبان مادری در کلاس استفاده کنند.

چه کار کنیم که زبان آموزان کمتر از زبان مادری در کلاس استفاده کنند.

این چالشی هست که همه ما مدرسین زبان های خارجی با آن سرو کار داریم.وفقط هم مربوط به ما و کشور ما نیست .همه مدرسین در همه جای دنیا با این مشکل رو به رو هستند .فقط کافیس گاهی وبلاگ ها و سایت ها یی که آنها با هم در مورد مشکلاتشان صحبت میکنند را کمی بررسی کنیم .تجربه نشان داده که هر چه از کنترل بیرونی استفاده کنیم ،غر بزنیم،اخم کنیم , تذكر يا اخطار بدهيم ,نمره کم يا حتي مدام هم تشويق کنیم تاثیر کمتری دارد و آن ها بیشتر به این کار ادامه میدهند و ترغیب میشوند.تا جایی که امکان دارد باید شرایطی را در کلاس ایجاد کنیم که زبان اموز در ان حس خوبي داشته باشند. این صبوری و حسن خلق ما را به عنوان یک مدرس می طلبد . ایجاد یک رابطه مناسب و دوستانه در کلاس و برداشتن اهرم فشار,ترس ,زور و اجبار به شدت کار ما را آسان تر میکند.

نکته مهم این است که به عنوان فردی که به زبان انگلیسی مسلط هستیم باید تا حد امکان از این زبان در کلاس استفاده کنیم.حتی اگر آنها بین خودشان از زبان مادری استفاده میکنند با ما باید به زبان انگلیسی استفاده کنيم .حتی گاهی اگر به زبان مادری از ما سوال می پرسند می توانیم ما پاسخ آنها را به زبان انگلیسی بدهیم .نباید خسته و کلافه بشویم و تسلیم شرایط بشویم و به همین صورت با آنها صحبت کنیم .بلكه باید خیلی صبورانه و با قاطعیت به این کار ادامه دهیم.هر چه آنها را تحت فشار قرار دهیم کمتر جواب می گیریم.


نکته مهم بعدی این است که سعی کنیم اول بدانیم چرا زبان آموزان گرایش دارند که از زبان مادری خود استفاده کنند و در چه زمان هایی و در چه شرایطی این تمایل بیشتر میشود.با شناسایی این موارد بخش زیادی از مسیر را رفته ایم. چون می توانیم آن شرایط را تا حد امکان از بین ببریم و کمتر کنیم و در عوض فضاها و موقعیت های جایگزین را ایجاد کنیم که زبان آموزان بیشتر تشویق بشوند از زبان انگلیسی استفاده کنند.

خب حالا واقعا چرا از زبان مادري استفاده مي كنند

۱.یک دلیل عمده می تواند این مورد باشد که اغلب زبان آموزان در گروه های سن نوجوانی و یا پایینتر دلیل یادگرفتن یک زبان جدید را نمی دادند و يا به خاطر اصرار خانواده در کلاس حضور دارند .پس می توان در ابتداي کلاس در مورد مزایای یادگیری یک زبان جدید صحبت کرد و خود آنها را به چالش کشید.خود من اغلب موارد در جلسه اول این کار را انجام میدهم و سعی میکنم به کمک خود زبان آموزان یک لیست بلند بالا تهیه کنم. وقتی آنها هدف از انجام کاری را نمی دادند پس انگیزه کافی هم در یادگیری آن مهارت ندارند.

۲.دلیل دیگر این است که آنها زمان هایی را در کلاس بی کار می مانند و این شرایط مناسبی را فراهم میکند که مشعول گفت و گو در مورد مسایل دیگر به زبان مادری خودشان شوند.مثل زمان حضور و غياب , تصحيح دیکته یا برگه هاي رایتینگ ( كه اصولا با انجام اين دو كار توسط مدرس مخالفم ولي گاهي شايد بعضي از مدرسين اين كار را انجام ميدهند)

 یا حتی زمان هایی که چند نفر فعالیت مورد نظر را انجام داده اند و حالا باید بی کار بنشینند و این آنها را ترغیب می کنند که با دوست خود مشغول صحبت شودند .بهترین کار این است که همیشه فعالیت های کوتاهی را از قبل طراحی کنیم و آماده داشته باشیم تا از آنها بخواهیم تا ان فعاليت را انجام دهند.و مهمتر اینکه شیوه خود را در انجام برخی کار ها عوض کنیم .مثلا دیکته  و رايتينگ را خود آنها اصلاح کنند.

(در اين مورد حنما صحبت خواهيم كرد)

۳. گاهی زبان آموزان از اشتباه کردن می ترسند. بیشتر اوقات این مربوط به شرایط کلاس ما و نحوه برخورد ما نیست.بلکه به دلیل شرایط فرهنگی و حتی قوانین مدرسه است.معمولا در مدرسه به دلیل اشتباه کردن و جواب غلط دادن نمره کمی می گیرند و یا ممکن است در خانه والدین آنها برخود نامناسبی در برابر این نمره کم نشان دهند.این باعث میشود که به صورت ناخودآگاه از زبان مادری استفاده کنند و تمایلی برای استفاده از زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط با همکلاس های خود نشان ندهند.

به عنوان یک مدرس زبان کار ما سخت است. باید کاری کنیم که این ترس بریزد.باید به آنها بگوییم که ما در کلاس زبان از اشتباهات خود یاد میگیریم.در اویل کار بهتر است روی کمیت صحبت کردن آنها تمرکز کنید نه کیفیت .می توان اشتباهات را نوشت و بعدا به عنوان آموزش فقط از آنها استفاده شود. نه به عنوان اینکه اشتباه کسی را بگرید و زبان آموز را زیر سوال ببرید.انها باید در کلاس ما احساس آرامش داشته باشند و جسارت صحبت کردن به دست بياورند و این وظیفه ما است که این جسارت و اعتماد به نفس را به آنها بدهیم

۴.دلیل دیگر می تواند این باشد که آنها ایده ای برای حرف زدن ندارند و گاهی فقط در حد چند کلمه می توانند در مورد موضوعی چیزی بگویند.یا ترس از جلوی جمع صحبت کردن دارند و یا خجالت میکشند که ایده خود را بیان کنند.چون ممکن است از طرف دوستان  خود مورد تمسخر قرار بگیرند.

به همین می توان زمانی را در نظر بگیریم که به صورت دو به دو با هم نظر خود را به اشتراک بگذارند. و هر دو دقیقه یا یک دقیقه هم گروهی ها را با هم عوض کنیم به طوری  كه در مدت ۱۰ دقیقه تمام کلاس یک بار کنار همدیگر قرار گرفته باشند. این کار باعث میشود که آنها نظرات مختلف را شنیده باشند و حالا اعتماد به نفس کافی و اطلاعات کافی دارند .در ضمن قبل از پرسیدن نظر آنها در مورد موضوعی می توانید اول آنها را در دو گروه مخالف و موافق قرار دهید .این کار باعث میشود که اگر دانش‌آموزی با ایده اش مخالفت شد احساس خجالت نکن و دچار اضطراب و نگرانی نشود.

۵.گاهی هم حرف زدن از دبد آنها فایده ای ندارد.انها فکر میکنند ،زمانی یادگیری اتفاق می افتد که فقط با معلم طرف باشند.و مخاطب آنها حتما باید معلم باشد.گاهی هم اصلا حوصله حرف زدن با دوست خود را ندارند و یا اصلا مهارت گوش کردن و صحبت کردن را نمی داند. گفت و گو کردن یک مهارت ارتباطی مهم است که قوانین خاص خود را دارد.

پس لازم است که در مورد صحبت کردن و به هم گوش کردن آموزش هايي داده شود که در مقاله های بعدی در این مورد صحبت خواهیم کرد.

〈چند راه كار ساده〉

اما چند راه کار ساده این جا ارایه میدهم.برای مثال به آنها نقش یک مجری يا یک گزارشگر را بدهید که از هم گزارش تهیه کنند يا صدای هم را ضبط کنند و شما بعدا در کلاس از آن استفاده کنید.یا از طریق بازی انها را در شرایطی قرار دهید كه به دلیل دیگری انگیزه حرف زدن پیدا کنند.یا برای مثال به جای دوستان خود حرف بزنند.مثلا علی و محمد با هم هم گروه هستن. محمد وانمود میکند  كه محسن است (یکی دیگر از همکلاسی ها )و به جای او دارد نظر میدهد و صحبت میکند.


تحقیقات و نظر سنجی ها نشان داده دانش‌آموزان خیلی به هم گوش نمی دهند و توجه نمی کنند و این کار خیلی برای آنها جذابیت ندارد.پس باید این شرایط توسط ما اول شناسایی شود و برای آن راه کاری آماده شود. گله و شکایت و یا وادار کردن آنها به صحبت کردن با هم دیگر به زبان انگلیسی و یا ممنوع کردن زبان مادری فقط با اجبار و ترس کاری را از پیش نمی برد.فقط ایجاد انگیزه،ایجاد فضای شاد،استفاده از زبان برای ابراز احساس و یا حتی صحبت کردن در مورد مسایل مورد علاقه می تواند به این امر کمک کند.


 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *