اسفند ۰۶, ۱۳۹۸

ایمیل: info@SaharArjmand.com
sale no mobarak
 

خوب گوش کردن یعنی چه ؟

ساکت
بشین روی صندلی
داد نزن
صبر کن تا بقیه هم فکر کنند
آخرین باری هست که میگم ساکت باشید و گوش کنید

این ها جملات آشنایی برای ما مدرسین هستن .این مسئله ای است که همه ما به عنوان یک مدرس به آن برخورد داریم.و معمولا بخشی از انرزی یک مدرس در کلاس صرف این موضوع می شود که باید دانش آموزان را ساکت کند تا به صحبت هایش گوش دهند.اما اگر همان ابتدا کلاس و سال تحصیلی و یا شروع ترم به جای صرف انرزی سعی کنیم تا به آنها آموزش دهیم که گوش دادن یعنی چه ،بخش زیادی از این دغدغه های ما در کلاس کم شود.
خوب گوش کردن یعنی چه؟
گاهی برای ما مدرسین پیش می آید که خودمان هم درک درستی از گوش دادن نداریم.گاهی فکر میکنیم همین که دانش آموزان ساکت باشند کافیست. در حالیکه که تجربیات و تحقیقات نشان می‌دهد که بچه ها برای اینکه یک شنونده خوب باشند به چهار مهارت نیاز دارند. آنها نیاز دارند که
۱٫ به شخصی که در حال صحبت کردن است نگاه کنند
۲٫ آرام روی صندلی خود بنشینند.
۳٫ ساکت باشند تا دیگران بتوانند گوش کنند و بشنوند.
۴٫ به تمام کلمات یک جمله و یا یک پیام گوش بدهند.

۱.به شخصی که در حال صحبت کردن است نگاه کنند.
این خیلی مهم است که دانش آموزان یاد بگیرند به کسی که در حال گوش کردن است نگاه کنند ،تماس چشمی برقرار کنند و گوش دهند.بیشنر اوقات دانش آموزان به معلم توجه می کنند و هنگامی که معلم در حال صحبت کردن است کاملا ساکت هستند و به او نگاه می کنند و گوش می دهند اما وقتی یکی از دانش آموزان شروع به صحبت می کنند ،این اتفاق نمی افتد. پس این خیلی مهم است که این قانون را در کلاس خود تبدیل به یک عادت رفتاری کنیم.که وقتی کسی شروع به صحبت می کنند بقیه باید به آون نگاه کنند و سعی کنند ارتباط چشمی برقرار کنند و اجازه بدهند که صحبت او تمام شود دانش آموزان به شدت به این مهارت نیاز دارند زیرا آنها فقط در محیط کلاس قرار ندارند بلکه قرار است گاهی با دوستان خود کارهای گروهی انجام دهند و یا با مدیر و مسئولیت مختلف در مدرسه تعامل داشته باشند و یا حتی در خارج از فصای مدرسه مثلا در بین دوستان و جاهایی دیگر.و عدم توانایی در این مهارت باعث ایجاد مشکلاتی در برقراری ارتباط می شود. هدف دیگر از این مهارت این است وقتی آنها یاد می گیرند به فردی که در حال صحبت کردن است نگاه کنند و ارتباط چشمی برقرار کنند باعث می شود کمی توجه آنها بالاتر برود و اطلاعات بیشتری را نیز بدست آورند. البته ما معلمین معمولا به مشکل بر می خوریم وقتی که دانش آموزان این مهران ها را قبل از سن مدرسه یاد نگرفته اند و یا در محیط خانه آموزش ندیده اند.این موضوع کار ما را بسیار سخت می کند و باید بیشتر تلاش کنیم تا دانش آموزان به مرور این مهران را کسب کنند. معمولا مدرسین حرفه ای که تجربه زیادی در کار کردن با بچه ها دارند سعی می کنند تا جایی که امکان دارد از ارتباط های غیر کلامی مانند زبان بدن ،ایما و اشاره و حرکات دست و صورت استفاده کنند تا دانش آموزان را متوجه منطور خود کنند.انها مدام فریاد نمی زنند که گوش کنید و ساکت باشید .
سوال
گاهی در کلاس ما دانش‌آموزانی هستند که به ما و دیگران نگاه نمی کنند و به نطر می آید که حواسشان جای دیگری است اما وقتی از آنها سوالی می پرسید به راحتی جواب می دهند در حالیکه گاهی ما فکر می کنیم آنها را غافلگیر کرده آیم و مچ آنها را گرفته آیم.
بله این موصوع درست است اما بهتر است این رفتار برای همه به صورت یک قانون و عادت در بیاد تا تاثیر خود را در کلاس بگذارد .
۲.ارام روی صندلی خود بشیند.
اینکه دانش آموزان یاد بگیرند چطوری روی صندلی های خودشان بنشینند خیلی مهم است .گاهی بچه ها آنقدر تکان های اضافی می خوانند و مدام روی صندلی و نیمکت خود حرکت می کنند و تولید سر و صدا می کنند که نه تنها تمرکز خودشان برای گوش دادن کم می شود بلکه توجه و تمرکز دیگران را نیز مختل می کنند. پس نحوه نشستن روی صندلی و کاهش حرکات اضافی به دانش آموزان کمک میکند که مهارت گوش گردن در کل کلاس افزایش یابند. به عنوان یک معلم باید به مرور به آنها آموزش بدهیم که چطور راحت و آرامتر روی صندلی خود بنشیند و تا حد امکان این عادت را در آنها ایجاد کنیم.
)البته باید دقت کنیم که گاهی آنها به دلیل خستگی،بی حوصله، کلافگی و دوست نداشتن نحوه تدریس معلم که ممکن است یکنواخت و خشک باشد مدام در حال حرکت هستند. و یا حتی به دلیل استاندارد نبودن صندلی های و عدم احساس راحتی این حرکات اضافی در کلاس ایجاد می شود و یا ممکن است دانش آموزان یا دانش اموزانی دچار بیش فعالی باشند)

۳.ساکت باشند تا دیگران بتوانند گوش کنند و بشنوند.
منطور ما از ساکت بودن این است که مدام فریاد نکنند و با صدای بند صحبت نکنند..این قانون برای دانش اموزانی جواب می دهد که بلافاصله که ما سوالی را در کلاس مطرح می کنیم بلافاصله با صدای بلند و یا حتی در حالیکه فریاد می زنند جواب را می دهند و منتطر نمی مانند که معلم به آنها اشاره کند و یا حتی اگر معلم کس دیگری را مخاطب قرار داده باز هم سریع شروع به صحبت کردن و پاسخ دادن می کنند .آنها معمولا شاید تیز حس تر باشند و مطلب آموزش داده شده را خیلی سریع فرا گرفته اند اما این امر در کلاس اختلال ایجاد میکنند.چون باعث می شود دانش آموزان دیگران توجه و تمرکز خود را از دست بدهند و نتوانند درست جواب بدهند.پس خیلی مهم است که دانش آموزان یاد بگیرند که باید منتطر بمانند تا نوبت آنها شود و باید در این مدت ساکت باشند تا به آنها اجازه صحبت کردن داده شود .این مهارت بسیار مهمی است که بچه ها به شدت به آن نیاز دارند چه در فصایفصای کلاس و چه در داشتن مکالمه با دیگران خارج از فصای مدرسه و کلاس.
۴. به تمام کلمات گوش دهند.
این مهارت و عادی است که باید در کلاس ایجاد شود و به صورت قانون در بیاد. منطور این است که باید کاملا سکوت باشند و با معلم و هر گوینده دیگری ارتباط چشمی برقرار کنند و منتطر باشند تا تمام صحبت های آن شخص تمام شود و به تمام کلمات تا آخر گوش دهند .اگر این قانون در کلاس رعایت نشود مشکلاتی در کلاس ایجاد می شود از جمله:
• ممکن است بچه ها فقط به به ابتدایابتدایش صحبت و یا تکلیفی گوش بدهند و فکر کنند که متوجه شده اند که چه کاری را باید انجام بدهند و دیگه به معلم و یا شخص دیگری گوش نمی دهند و این باعث می شود که تکلیف و یا هر کار دیگری که از نهاد خواسته شده درست انجام نهند.

• گاهی تکلیف برای آنها آشنا است و همین که معلم شروع به توصیح دادن می کند بلافاصله می گویند که (اها می دونیم که باید چه کار کنیم )و به بقیه صحبت گوش نمی دهند و این باعث می شود بخشی از صحبت ها و خواسته های معلم و هر فرد دیگر را درست متوجه نشوند و باز در انجام آنها به مشکل برخورد کنند.

• گاهی بچه ها تکالیف و توضیحاتی که برای کل کلاس داده می شود را دنبال نمی کنند و فقط زمانی گوش می دهند که معلم اسم آنها را صدا کنند.

a55a5e9716ee8a47b53b706e94521301

پس اگر این مهارت را در کلاس به عنوان یک قانون و عادت در بیارم باعث می شود که بچه ها بتوانند صبر کنند و به تک تک کلمات و دستورات تا انتها گوش دهند تا بتوانند کاری که از آنها خواسته شده را دقیق انجام دهند.

منبع نوشته:Teaching children to listen

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *